POTENCIÁL MIGRACE. PŘÍNOS (NEJEN) RUSKÝCH EMIGRANTŮ MEZIVÁLEČNÉ EVROPĚ (DNES)

Technologická agentura České republiky, program na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací ÉTA (TL02000495)
Doba řešení: 01/2019—12/2022

O PROJEKTU

Projektem Potenciál migrace reagujeme na jednu z nejpalčivějších otázek (nejen) 21. století – na migraci a témata s ní spojená. Naším cílem je poukázat na skutečnost, že migrace nepřináší pouze nutnost humanitární pomoci nebo bezpečnostní riziko, ale umožňuje také vzájemné obohacení příchozích a společnosti, která je přijímá.

Zaměřili jsme se především na emigraci z někdejšího carského Ruska, tedy z území dnešního Ruska, ale také z Ukrajiny, Běloruska a dalších míst. Sledovali jsme osudy mužů a žen, kteří opustili Rusko v důsledku občanské války a bolševické revoluce v roce 1917 a svým přínosem v oblasti vědy a kultury spoluutvářeli evropské dějiny.

Zvláštní pozornost jsme věnovali situaci emigrantů v Československu ve dvacátých letech minulého století, kdy vláda vyhlásila tzv. Ruskou pomocnou akci, v rámci níž pozvala intelektuály a studenty z řad uprchlíků a nabídla jim možnost pokračovat ve studiu či vědecké a kulturní činnosti. Tehdejší „československou cestu“, tedy aktivní podporu vybraných emigrantů, vnímáme jako důkaz toho, že otevřený přístup k otázce migrace je možný a vede ke kulturnímu, vědeckému a společenskému obohacení.

V roce 2020 se projekt v důsledku pandemie covid-19 rozšířil o téma uzavíraní hranic a karanténních opatření. Sledovali jsme sanitární opatření, která emigranty v první polovině 20. století zasáhla, i dopad, který tato opatření měla na vědeckou a kulturní činnost vybraných osob.

Značná část projektu je věnována komunikaci vědeckých výstupů široké veřejnosti. Nabízíme dokumentární a animované filmy, knihy, záznamy veřejných přednášek, panelovou výstavu k zapůjčení i výukový programem pro střední školy. Zmíněnými výstupy chceme přispět do debaty o fenoménu migrace v moderních dějinách.

NÁŠ TÝM

Řešitelé
Grafický a animační tým
Administrátorka
Spolupracovali a podpořili nás:

Zuzana Urbanová, Michaela Kolářová, Berta Skalíková, Paulína Horváthová, Kateřina Jůzlová, Ivana Rapoš Božič, Jan Krotký, Helena Konečná

VÝSTUPY

Animované filmy

TL02000495-V8

Přehrát video
Potenciál migrace. Kapitola první: Exil. Nikodim Pavlovič Kondakov, historik umění a ruský emigrant
Přehrát video
Potenciál migrace. Kapitola druhá: Naděje. Jelena Alexandrovna Izvolskaja, publicistka, spisovatelka a ruská emigrantka
Přehrát video
Potenciál migrace. Kapitola třetí: Návrat. Dmitrij Svjatopolk Mirskij, historik literatury a ruský emigrant
Přehrát video
Potenciál migrace. Kapitola čtvrtá
Dokumentární filmy
Přehrát video
Uprchlíci a Československo v letech 1918–1948. Ruská pomocná akce

TL02000495-V1

Celý film bude k zhlédnutí od 1. ledna 2024.

Přehrát video
Naděje za mořem. Konstantinopol, uprchlíci a karantény v letech 1917–1922

TL02000495-V18

Promítání filmu: 30. března 2023, v brněnském kině Scala.

Výukový program

Program se zaměřuje na období první republiky a na otázku přijímání uprchlíků z bývalého carského Ruska. Ústředním bodem programu je práce s dobovými novinovými články, které se (pozitivně i negativně) vyjadřují o emigrantech. Program nepřímo otevírá v současné době velmi citlivé téma emigrace, záměrem však není debatovat o aktuální situaci, ale odkrývat (opakující se) způsoby zpracování tématu ve veřejném prostoru. Program je naplánován na tři vyučovací hodiny. Hlavními body programu jsou: 1. promítání dokumentární filmu Uprchlíci a Československo v letech 1918–1948. Ruská pomocná akce (25 min); 2. hra s časovou osou a kartičkami představujícími klíčové historické události; 3. shrnutí informací obsažených ve hře; 4. ukázka, jak kriticky číst text na příkladu vybraného novinového článku; 5. práce s dobovými články ve dvojicích a ve skupině; 6. společná debata nad texty; 7. zpětná vazba.

Materiály ke stažení

Knihy

Potenciál migrace

Hranice, karantény a osudy meziválečných uprchlíků

Ivan Foletti, Karolina Foletti & Adrien Palladino

TL02000495-V17

Potenciál migrace

Hranice, karantény a osudy meziválečných uprchlíků

Ivan Foletti, Karolina Foletti & Adrien Palladino


Politická situace a stupňující se společenské napětí v meziválečných zemích Rusku a Německu vyhnaly z domovů statisíce lidí a přiměly je hledat útočiště v cizině. Překračování hranic na cestě do bezpečí bylo však spojeno s mnoha obtížemi. Uprchlíky z Ruska zasáhla mimo jiné protiepidemická opatření, která měla zastavit smrtící tyfovou vlnu. Podobná opatření stála o několik let později v cestě německým židům prchajícím před Hitlerem. Útěk přes hranice a zkušenost emigrace se projevily i v životních osudech a dílech spisovatelek Irène Némirovsky a Hélène Iswolsky a historiků umění Nikodima Kondakova, André Grabara, Richarda Krautheimera a Ernsta Kitzingera. Přestože se museli potýkat s četnými těžkostmi, život v exilu jim poskytl i řadu nových možností, díky nimž významnou měrou obohatili společnost, která je přijala. Kniha pojednává o událostech sto let starých, avšak témata, kterým se věnuje – uzavírání hranic, sanitární opatření a emigrace, jsou palčivě aktuální i dnes.

Útěk z Ruska

Deník Iriny Knorring (1920–1921)

překlad Lucie Dlouhá & Karolina Foletti

TL02000495-V19

Útěk z Ruska

Deník Iriny Knorring (1920–1921)

překlad Lucie Dlouhá & Karolina Foletti


Budoucí básnířka, čtrnáctiletá Irina Knorring opustila Ruskou říši v listopadu 1920 na jedné z 126 lodí, které odvážely zbytky Bílé armády z Krymu. Psaní deníku jí bylo útěchou a radostí na složité cestě do exilu. I přes těžkosti, které popisuje, nejsou však její zápisky drásavé. Působí prostě a bezprostředně, jako rozprávění s blízkým člověkem. Dnes její deník představuje nejen osobní příběh mladé dívky z Charkova, ale nabízí též bezprostřední vhled do doby minulé a nastavuje zrcadlo době naší.

Podzimní mouchy

aneb Žena z dávných dob

Irène Némirovsky

* Kniha vyšla s finanční podporou Státního fondu kultury České republiky, úvod napsán za podpory TA ČR

Podzimní mouchy

aneb Žena z dávných dob

Irène Némirovsky
překlad a doslov Karolina Foletti


V krátkém, čechovovsky laděném románu Podzimní mouchy autorka vykresluje úpadek ruské rodiny Karinových, které se ve vřavě revoluce zhroutí svět. Karinovi prchající před bolševiky se uchýlí do Francie a v rodinném sídle ponechají jen starou věrnou chůvu Taťánu Ivanovnu. Nakonec se i ona vydává v jejich stopách a opouští domov, který bolševický režim nadobro zničil. Irène Némirovsky vypráví s citem a bez přehnaného patosu příběh o lidech, kteří zažívají konec jedné éry a bolest ze ztráty domova i těch, které tolik milovali. Stárnoucí chůva je ochránkyní vzpomínek na staré Rusko, které v emigraci slábnou a rozpouští se v neustálých starostech o živobytí. S její smrtí odchází i starý svět. Ačkoliv se z hrdinů ve chvílích beznaděje stávají malátné a unavené podzimní mouchy, které […] vyčerpaně a podrážděně poletují, narážejí do oken a táhnou za sebou polomrtvá křídla“, nakonec i oni docházejí k trpkému smíření s novou každodenností. Rozsah knihy připomíná, že silného účinku lze dosáhnout i nemnoha slovy. Jediné, co se dá románu totiž vytknout, je, že ho přečtete tak rychle. Nejspíš na jeden zátah.

Panelová výstava

TL02000495-V14

Panelová výstava věnovaná ruským emigrantům z carského Ruska zahrnuje patnáct informačních panelů a je rozdělena do tří tematických okruhů: první okruh se zaměřuje na tzv. Ruskou pomocnou akci a postoj československé vlády a společnosti k ruským emigrantům. Druhý okruh představuje život studentů ruského gymnázia v Moravské Třebové. Třetí okruh je věnován příběhům konkrétních osob: básnířce Irině Knorring, spisovatelce Irène Némirovsky a publicistce Hélène Iswolsky.

Panelovou výstavu rádi zdarma zapůjčíme středním školám a kulturním institucím. V případě zájmu nás prosím kontaktujte na adrese anna.kelblova@phil.muni.cz. Do předmětu emailu zadejte „Panelová výstava – zapůjčení“.

Pro detailní zobrazení panelů (pro čtení) klikněte ZDE

Přednášky a debaty
Přehrát video
Týden vědy: Ivan Foletti – Pandemie a karantény jako ochrana, nebo nástroj moci a ponižování?
2020

TL02000495-V20

Přednáška se zaměřila na způsob, jímž se lékařská péče a karanténní opatření stávají v dobách pandemie nástrojem politické kontroly a exkluze. Na příkladu osudů meziválečných emigrantů ukázala, nakolik medikalizaci společnosti není možné vnímat pouze jako ochranu veřejného zdraví. Krátký animovaný film následně představil osud ruského historika umění Nikodima Pavloviče Kondakova, který v počátku dvacátých let emigroval do Československa.

Přehrát video
Noc vědců: Ivan Foletti – Čas emigrace v Československu. Kondakovovo dědictví a Seminarium Kondakovianum
2021

Krátce po vzniku Československa se Karel Kramář a T. G. Masaryk rozhodují i za nestabilní ekonomické a politické situace pro neuvěřitelný krok: otevírají hranice ruským studentům a intelektuálům prchajícím před hrůzami bolševické revoluce. Díky této velkorysé akci se prvorepublikové Československo stává útočištěm skutečných elit ruského národa – mezi nimi i předních světových byzantologů. Ačkoli pro mnohé z nich bylo Československo nakonec jen „přestupnou stanicí“, Praha se nakrátko stala hlavním městem byzantských studií, které získalo široký věhlas v mezinárodních akademických kruzích.

Přehrát video
Debata o dopadu uzavírání hranic a karanténních opatření po první světové válce na rozvoj vědy a kultury
2022

TL02000495-V21

Debata proběhla v rámci festivalu Knihex v prosinci 2022. Ivan Foletti představil publiku knihu Potenciál migrace. Hranice, karantény a osudy meziválečných uprchlíků a otevřel otázky dopadu uzavírání hranic a karanténních opatření v meziválečném období.

Celovečerní program

TL02000495-V14

Přehrát video
Celovečerní program „Potenciál migrace“ pro širokou veřejnost v kině Scala
2022

Program Potenciál migrace. Osudy meziválečných uprchlíků se uskutečnil 30. listopadu 2022 v univerzitním kině Scala. Diváci shlédli dokumentární film Uprchlíci a Československo v letech 1918–1948. Ruská pomocná akce a animované filmy Exil a Naděje. Zazněla poezie ruské emigrantky Iriny Knorring. Příchozí se mohli seznámit s knihami, které vznikly v rámci projektu a prohlédnout si část panelové výstavy.

Přehrát video
Celovečerní program „Potenciál migrace 2“ pro širokou veřejnost v kině Scala
2023

Další promítání se uskuteční 30. března 2023, v kině Scala. Na programu jsou mj. dokumentární film Naděje za mořem. Konstantinopol, uprchlíci a karantény v letech 1917–1922 a animované filmy Exil, Naděje a Návrat.

Plakáty
Odborné texty
Popularizační texty