BENÁTKY - PADOVA

duben 2013

V zmysle hesla pána Folettiho – „alespoň jedna exkurze za semestr“ - sme sa v jarnom semestri vydali do Benátok a Padovy. V piatok skoro ráno nás na stanici Venezia Santa Lucia čakal Francesco Lovino, kolega kunsthistorik z padovskej univerzity, ktorý nás sprevádzal počas dní v Benátkach.

Síce sme sa všetci pod dlhej tohoročnej zime tešili, že v Benátkach bude konečne teplo a slnko, opak bol pravdou – čakalo nás celkom upršané počasie. Našťastie však náš program drtivú väčšinu času prebieha v interiéroch kostolov, takže ani to nebola až taká tragédia. Prvou zastávkou bol kostol San Marco. Po tom, ako sme namiesto blúdenia v uličkách išli za Francescom, sebavedomo kľučkujúcim pomedzi ľudí, ocitli sme sa na námestí San Marco – ktoré bolo tentokrát kompletne zaplavené (vody bolo asi tak po kolená). Lávky zabezpečujúce pohyb turistov značne spomaľovali presun, tak sme  výkladom začali už vonku, kde sme si priblížili históriu vzniku kostola, politicko-historické súvislosti Benátskej republiky, západo-východnú spojnicu vtedajšej Európy. Nasledovala dôkladná prehliadka kostola, hlavná téma boli nielen mozaiky, ale aj zlatý oltár a pamiatky v miestnej klenotnici. Spolu sme v tomto kostole strávili asi 6 hodín, vďaka čomu máme tie obrazy a výjavy zafixované v hlavách snáď už navždy.

Na ostrov Torcello sme sa prepravili trajektom z Benátok, bol pôvodne husto obývaný, v súčasnosti skôr zíva prázdnotou. Náš cieľ – kostol Santa Maria Assunta však nesklamal. Impozantné zlaté mozaiky, pripomínajúce Byzanc, spolu s monumentálnou architektúrou nás nadchli. Tu sa krížil západ s východom, orientálna dielňa so západnou tradíciou. 

Padovou nás láskavo sprevádzala Dr. Valentina Cantone z Università degli Studi di Padova a  svojou prítomnosťou nás poctila aj Dr. Elisabetta Scirocco, ktorá pôsobí na Kunsthistorisches Institut vo Florencii (obe spolupracujú s brnenským Seminárom dejín umenia; v roku 2012 viedla Dr. Scirocco predmet „Royal tomb sculpture in late medieval France, Naples and Bohemia: Iconographical programs, liturgical functions, political meaning“; v roku 2013 Dr. Cantone predmet „The heritage of ancient art in byzantine illuminated manuscripts: techniques, style and iconography“).

Jedno z najdôležitejších zastavení v Padove bola Capella degli Scrovegni. Tehlová stavba, ktorej interiér kompletne pokrývajú Giottove fresky (tematika Starého aj Nového zákona; vyobrazenia cností a nerestí; mramor, ktorý napodobnil tak verne, že je aj pri pohľade zblízka ťažké uvedomiť si, ž nejde o naozajstný kameň ale maľbu); je dôležitá nielen pre svoju mimoriadnosť vzhľadom freskový cyklus, ale aj spôsobom, akým Giotto pracuje. Jednotlivé scény sa odohrávajú v interiéroch, využíva aj prácu s tzv. iluzívnym priestorom, dbá na detaily, keďže predpokladá, že oči divákov sa budú dívať dlho a pozorne. Upozornenie!: Ani to, že sme si zaplatili 2x štandardných 15 min vyhradených na jednu návštevu NESTAČÍ, aby sme si Giottove fresky prehliadli poriadne. Snažili sme sa tak aspoň si uvedomiť aký dojem dávajú maľby a priestor celkovo, vo vzťahu k funkcii a zámeru stavby tejto kaplnky. (Gastronomický tip – nielen na rýchly obed je ideálne tramezzino – miestna lahôdka, ide o sendvič s rôznymi náplňami, najlepší je na rohu Palazzo della Ragione v Bottega del pane. Neďaleko, viac-menej hneď za rohom sa nachádza Caffè Pedrocchi, ktorého história siaha až do 18. storočia. Kaviareň v súčasnosti funguje na spodnom podlaží a horné priestory sú návštevníkom sprístupnené na prehliadku. Určite stojí za navštívenie, pretože okrem výbornej kávy sú zaujímavé aj samotné interiéry. Tvoria ich salóniky, každý inej tematiky. Spodné, kaviarenské podlažie tvoria Biely, Červený a Zelený salónik (Sala Bianca, Rossa a Verde). Zelený je miestnou, a snáď aj svetovou zvláštnosťou, pretože je voľne prístupný a otvorený, určený najmä tým, ktorí si chcú len posedieť a oddýchnuť, prečítať noviny, prípadne podiskutovať so známymi. Stal sa tak obľúbeným miestom študentov. Horné podlažie je rozdelené do ôsmych miestností, každá je iného štýlu: etruská, grécka, rímska, renesančná, herkulova (ercolana), napoleonská, egyptská a maurská.)

Z týchto pár dní strávených v Benátkach a Padove sa stala nezabudnuteľná exkurzia. Navštívili sme miesta pre nás tak známe, avšak dovtedy len z fotografií. Vďaka tejto ceste sme ich videli aj na vlastné oči, čo je pre študentov dejín umenia jedna z najdôležitejších súčastí výuky.

Ivana Molnárová

Top